21 sty 2016

#11 Poradnik

(c) MRS.PUNK z gallerygold.blogspot.com


Cześć i czołem moi mili. Dzisiaj przychodzę do Was z poradnikiem. Chciałam ogłosić, że znalazłam już moją wymarzoną wspólniczkę do tworzenia tej serii, a będzie nią MAGGIE! Teraz poradniki będziemy pisały na zmianę. Nie obiecujemy, że będą one lepsze, albo ciekawsze, albo chociażby obszerniejsze, ale będą nasze, prosto z serca. Nie obiecujemy również, że będą regularne, ale na pewno będą pojawiały się tutaj częściej !

Jak stworzyć poprawny opis sytuacji?

Szczerze? To pytanie nurtowało mnie naprawdę długi czas. Ja sama piszę już sporo, bo kilka dobrych lat, a i tak dopiero niedawno udało mi się odnaleźć złoty środek  i nauczyć się stwarzać ciekawsze, lepsze stylistycznie opisy, które nie nudzą. Oczywiście nie doszłam do perfekcji, bo kto byłby w stanie to zrobić? Dla każdego istnieje inny ideał. Ale podam wam kilka wskazówek, dzięki którym mój styl pisania wskoczył na wyższy poziom!

 • Przy opisach otoczenia- tj. przyrody, miasta, domu- bądź szczegółowy. Mówi się, że w czytaniu książek, opowiadań, blogów najważniejsza jest wyobraźnia. Im obszerniejszy jest opis, tym łatwiej jest czytelnikowi wyobrazić sobie miejsce, w którym powinien się znaleźć, jako obserwator opisywanych wydarzeń. Nie chodzi tutaj o wymienianie kolorów ubrań, czy wszystkich kwiatów, ale o nie pomijanie istotnych elementów, jak fontanny, zabudowania, ławki i tego typu, wydawałoby się duperele.
 • Stosując narrację pierwszoosobową, czyli opisując otoczenie z perspektywy danego bohatera, staraj się, aby opis był personalny. Nakieruj opis na odczucia tej jednej osoby. Nie zapomnij wspomnieć, jakie elementy są dla tego bohatera ważne i dlaczego. Spraw, że czytelnik wcieli się w skórę tej osoby i zobaczy to jej oczami. Aby tego dokonać, wystarczy wtrącić kilka krótkich wspomnień, wyjaśnień, miłych, bądź nie myśli.
 • W opisywaniu danego bohatera, nie jest najważniejszy wygląd. Owszem, dobrze jest zwrócić uwagę na jego charakterystyczne punkty, ale przede wszystkim należy skupić się na jego osobowości. Pamiętaj, że kolor włosów, postawa, kolor oczu, a nawet sposób mowy świadczy o naszym nastawieniu do świata. Zauważ to i pokaż w opisie!
 • Kiedy już skupiasz się na wyglądzie, rób to po kolei. Zacznij od stóp, przejdź przez ubiór i dopiero zakończ na spojrzeniu. Chaotyczne opisy wyglądu, stroju, czy gestów sprawiają, że czytelnik się gubi.
 • Stosujesz powtórzenia, aby podkreślić emocjonalność opisu? Znakomicie! Jednak nie o to ci chodziło? A więc ich unikaj! Powtórzenia sprawiają, że tekst wydaje się zapętlać. Czytelnik zaczyna się gubić, a na końcu razi go brak stylistycznej poprawności i rezygnuje z dalszego czytania. Znajduj synonimy! Żadne nie przychodzą ci do głowy? Sprawdź w słowniku. A jeśli to nie pomaga, postaraj się pokazać tą samą sytuację w innych słowach- zwyczajnie ułóż inne zdanie, albo z niego zrezygnuj.
 • Dbaj o to, aby zdania nie były zbyt długie! Niech jedno zdanie, opisuje jedną rzecz. Kolejnej rzeczy podaruj już odrębne zdanie. Kiedy w wypowiedzi jest mnóstwo przecinków, myślników i innego rodzaju spójników wygląda to katastrofalnie! Za to kropki i spacje są odbierane bardzo pozytywnie :D 
 • Używaj akapitów, gwiazdek, wyróżnień- jakichkolwiek zabiegów- aby czytelnik wiedział, że od jednej części opowieści, przechodzisz do kolejnej. W ten sposób sprawisz, że tekst nie tylko będzie wyglądał estetyczniej, ale i twoim czytelnikom będzie wygodniej. Będą mogli bez problemu odróżnić część tekstu, w której opisujesz otoczenie, od tej części, w której opisujesz, przypuśćmy, daną osobę.
 • Niech styl językowy pasuje do charakteru wydarzenia. Opisujesz spotkanie najlepszych przyjaciół po latach? Niech styl będzie luźny, potoczny, taki, jakiego używasz na co dzień. Kiedy jednak opisujesz przybycie kogoś ważnego, albo jakąś wyniosłą chwilę zadbaj, aby słownictwo było wyszukane, estetyczne, zgodne z poprawną polszczyzną.
 • Zachowaj jednostajność językową! Nie piszę tutaj o słowach, które są oficjalnie zapożyczone np. z łaciny, albo języka angielskiego. Piszę o tym, abyś pisząc w języku polskim nie wtrącał amerykańskich przecinków, a zwłaszcza niepoprawnie zapisanych, np. " DŻIZAS " albo " LOL ". Takich grzechów się nie wybacza :D 
 • A kiedy nie masz ważnej historii do opowiedzenia, albo zwyczajnie brakuje ci informacji i nie jesteś do końca pewien/pewna jak to opisać- nie rób tego. Ograniczaj opisy do zasadniczego minimum. Kiedy zaczynasz pisać w koło o tym samym, tylko w inny sposób, albo z perspektywy innej osoby, zaczyna robić się to niczym flaki z olejem. W ten sposób twój tekst traci zainteresowanie. A więc jeżeli opisano już wszystkie ważne detale, cały wygląd i zachowanie, utnij wypowiedź. Wszystko musi mieć swój koniec!
 • Co najważniejsze, zawsze zostawiam na koniec. Dbaj o poprawny zapis, zgodny z zasadami pisowni. Sprawdzaj i poprawiaj błędy ortograficzne oraz interpunkcyjne. Stosuj POPRAWNĄ POLSZCZYZNĘ!
Dobrze, na dziś to tyle. Mam nadzieję, że tym razem również Was nie zanudzę. Wiem, że niektóre wątki się powtarzają, ale czasami tracę orientację. Jak widzicie podeszłam do tego poradnika trochę półżartem, ponieważ przypomniały mi się opisy, które czytałam i wiele śmiesznych "wpadek" , które aż poprawiły mi humor. 


Do napisania,
Dora.

4 komentarze:

 1. Maggie, która ma problem w swojej pisaninie we wszystkim, począwszy od poruszanej w tej części kwestii opisów, przez emocje, po zapis dialogów i kreowanie bohaterów, ma udzielać rad innym? Dobrze wiedzieć - od teraz będę czytać co drugą część poradnika, bo Dora przynajmniej trzyma poziom zarówno tu, jak i na swoim blogu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, uważam, że Maggie sobie poradzi. Nikt z nas nie porusza tematów, w których nie czuje się najlepiej. Każda z nas pisze o tym, o czym cokolwiek wie :)

   Usuń
 2. Kiedy będzie wywiad z Justyną B

  OdpowiedzUsuń