30 lip 2015

#4 Poradnik

ORTOGRAFIA, INTERPUNKCJA I STYL W NAPŁYWIE WENY TWÓRCZEJ ?Witam was serdecznie po raz czwarty! Jak zgodziłam się publikować tutaj poradnik, kontynuować idee Aveline to byłam pewna, że skończę na numerze dwa, bo tyle właśnie podano mi na tacy,a  tu proszę...wciąż tu jestem i staram się uskładać kilka sensownych zdań, specjalnie dla was ! Jak widzicie dziś zajmiemy się przyziemnym tematem, wręcz rodem z lekcji języka polskiego- zasadami pisowni!


Wydaje nam się, że zasady pisowni, czyli ortografia i interpunkcja, są tak powszechnie znane, że aż szkoda im poświęcać czas. Otóż nic bardziej mylnego!

Jak wiele razy czytacie opis jakiegoś opowiadania i jest w nim tak dużo błędów, że zamiast was przyciągać to was odrzuca? Oj wiele razy, prawda?
A jak wiele razy czytacie blog, w tematyce, w której już dawno nic nie czytaliście i chcecie bardzo dotrzeć do końca, ale gdzieś w pierwszym akapicie okazuje się, że autorka prawdopodobnie nigdy nie przeczytała tego co napisała i udostępniła to jako " notkę z pierwszej ręki " ? Często, prawda?

Ja nie jestem i nigdy nie będę mistrzem w interpunkcji, jest ona moją pięta Achillesa, chociaż bardzo się staram, ale znalazłam na to kilka fajnych sposobów. 
Dzisiaj opiszę wam kilka naprawdę podstawowych zasad, dzięki którym nasze prace będą wyglądały estetyczniej i o niebo łatwiej będzie się je czytało i dwa sposoby na to jak poradzić sobie z problemem pisowni, nie będąc w tym mistrzem !

#1

Często w napływie weny twórczej, która dopada nas gdzieś na skraju wytrzymania nerwowego, po całym dniu przesiedzianym nad książkami, około godziny pierwszej w nocy, kiedy to powieki musimy podtrzymywać na zapałki, jesteśmy w stanie napisać niemal cały, obszerny w opisy i dialogi rozdział, który najchętniej opublikowalibyśmy już po postawieniu ostatniej kropki, prawda? NIE RÓBMY TEGO! Jeżeli post powstał pod wpływem impulsu i został napisany w błyskawicznym tempie, niemal na pewno jest w nim mnóstwo błędów, typu literówki, niepotrzebne znaki itp. 
Zapisz go, wyłącz komputer, odpocznij, a kiedy znajdziesz odrobinę wolnego czasu PRZECZYTAJ GO RAZ JESZCZE ! 
To bardzo ważne, aby prace, które chcemy publikować dla naszych czytelników czytać nie dwa, nie trzy, a nawet cztery razy! Istnieją bowiem błędy, których nie wyłapujemy za pierwszym razem, a nawet za drugim.
Najpierw zajmij się ortografią! Na bloggerze to na tyle proste zadanie, że błędy zostają podkreślone na czerwono ! 
Oprócz ortografii zajmij się interpunkcją!
Zdania nie mogą być długie jak niekończący się papier toaletowy! No ludzie, używajmy kropek, wykrzykników i znaków zapytania, ponieważ przecinki obrażą się na nas za zbyt wymagająca pracę! A z drugiej strony zamiast napisać siedem zdań, złożonych z trzech wyrazów, warto napisać jedno, składne, ładne, sensowne zdanie, które będzie świadczyło o naszym dobrym stylu pisania. Nasze opowiadanie nie może wyglądać jak plan wydarzeń w równoważnikach zdań!
Ważną sprawą jest również oddzielanie od siebie, następujących po sobie części zdań, określeń i powtórzeń.
Dla przykładu zdanie:

Była mądra, sprytna, piękna, zabawna, powabna i elegancka...

Musi zawierać przecinki, ponieważ bez nich będzie to niczym maślane masło o smaku masła- bez sensu!
Często też mylnie uważamy, że przed spójnikami nie powinno się używać przecinków. Nic bardziej mylnego ! Jeżeli i jest tylko jedno w zdaniu, to racja, przecinek nie jest tam wymagany, ale dla przykładu w zdaniu:

Eveline miała świetny plan, i współpracowników, i szefa, i rodzinę, i przyjaciół, a przede wszystkim chłopaka...

Powinny występować przecinki, ponieważ, tak jak wyżej wspomniałam, inaczej nie miałoby to najmniejszego sensu. 

Po interpunkcji i ortografii czas na błędy stylistyczne !

Błędów stylistycznych jest od groma i nie możemy w tej kwestii zadowolić wszystkich.

Ważne jest aby pamiętać o sensie przesłania!

Czasami używamy zbyt wielu powtórzeń! Na jedną kobietę wampir jest mnóstwo innych określeń. Matka, córka, przyjaciółka, ukochana, sąsiadka, koleżanka, nastolatka, dziewczyna, wampirzyca, istota nocy, krwiopijca, podła jędza, itp. Wymieniajmy je! Jeżeli w trzech zdaniach pod rząd użyjemy słowa wampirzyca, to prawdopodobnie będzie to wyglądało okropnie nieestetycznie! A jeżeli użyjemy kolejno wampirzyca, kobieta, rozmówczyni, to od razu chętniej się to czyta! 


#2

Jeżeli wszystkie powyższe podpowiedzi są ci obce, ponieważ nigdy nie byłaś, nie jesteś i nie będziesz asem zasad pisowni, a twoje chęci są znikome, ponieważ po napisaniu całego rozdziału jesteś padnięta, to dobrym sposobem jest ZNALEZIENIE SOBIE BETY !
Nie wiesz kim jest beta? Już tłumaczę!
Znajdź sobie osobę, która dobrze czuje się w zasadach językowych i fabule twojego opowiadania i po napisaniu każdego rozdziału podeślij go jej! Ona sprawdzi i poprawi twoje błędy, a wtedy będziesz mogła być pewna, że nie udostępnisz kompletnego niewypału i twoja renoma nie ulegnie zmianie na gorsze, a może wręcz przeciwnie? Zmieni to twojego bloga na lepsze?!

Pamiętaj! Dbaj nie tylko o wygląd! Nie tylko szablon się liczy, chociaż jest on pewnym wyznacznikiem. Ważny jest tekst! Sprawdzaj go dwa razy, staraj się pamiętać o poprawianiu błędów i dbaniu o sensowność i przesłanie, a wszystko będzie dobrze! Twój styl pisania świadczy o tobie! Dbaj o niego!

Na dziś to tyle! Jeszcze w ostatnią sobotę miałam ogromny problem z wpadnięciem na odpowiedni temat dzisiejszego poradnika! Postanowiłam, więc działać według waszych wskazówek i oto co mi z tego wyszło! Za podsunięcie dzisiejszego tematu dziękuję Nessie! Mam nadzieję, że moich kilka drobnych wskazówek jakoś wam pomoże i poprawicie efektywność swojego pisania!
Jeżeli istnieje temat, który chcielibyście rozwinąć w naszym poradniku śmiało piszcie! Przyjmuję wszystkie sugestie! To naprawdę pomocne !Do następnego czwartku!8 komentarzy:

 1. Hoho, a ja odradzam pisanie na blogerze. Jest do du**. Totalnie beznadziejny i często nie zapisuje. Ble. Warto wszystko pisać w Wordzie. Tam również podkreśla błędy.
  Swoją drogą mam okropny problem i jestem strasznie zgubiona ;-; Mianowicie tym słowem jest ,,czystokrwisty". Nie wiem, czy pisać to razem, osobno ,,czysto krwisty" czy może z przecinkiem. Mogłabyś mi pomóc w tej sprawie? Na wielu blogach widziałam, że piszą razem. Gdzieś w słowniku, że osobno, pani od polskiego sama nie wiedziała co ma na to poradzić, a program Word mi to dzieli ;-; Oszaleć można!
  Jak zwykle świetny poradnik :* Czekam na następny :* Oby tak dalej :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jej... Jeśli chodzi o twój problem, to powiem, że jest powszechny. Zwłaszcza, że takie rzeczy jak blogspot i word niej pomagają, prawda? Są tacy, którzy ufają, że pisze się to osobno, a ja poradziłam się u wujka Google i wiem, że jeżeli pierwszy człon (w tym wypadku 'czysto') określa drugi (' krwisty ') to pisze się to razem. Jaki? O czystej krwi - czystokrwisty. Chociaż tutaj, w komentarzu podkreśla to jako błąd. Ja jednak ufam zasadom pisowni, więc pisałabym razem! :)
   Dziękuję za opinię, do następnego! :*

   Usuń
  2. Dziękuję za pomoc :*

   Usuń
 2. Hejo kochana! :3
  Ha! Interpunkcja to jeszcze nic. ORTOGRAFIA to koszmar! Nawet nie wiesz jak się cieszę, że komputer wszystko mi poprawia, bo gdyby tak nie było, to wstyd byłoby coś publikować! Tak. Czasami robię tak koszmarne błędy, że aż lepiej się nie przyznawać, bo to śmiechu warte xD Ale interpunkcja wbrew pozorom też nie jest jakaś łatwa. Ja też czasami mam problem, bo nie wiem, czy mam postawić przecinek, czy nie.
  Taa. Blogger ( Word też ) poprawia błędy ( jest! ), ale niestety nie zaznacza literówek. Wielka szkoda. Potrafię kilka razy czytać jeden fragment i to nie wykąpię błędu. Hm... Może to też dlatego, że jak piszę, to w nocy ( taa... Nie ma to jak nadrabiać nocki xD ) i bardzo późno kończę. Z tego powodu mogę wszystkiego nie wyłapać, ale przecież jestem jeszcze przytomna ( to dziwne: Czytam w nocy blogi lub robię coś innego, to powieki same mi opadają, a jak piszę, to nie chce mi się spać, mimo że wcześniej chciało xD jestem dziwnym człowiekiem... ).
  Heh. No tak. Łatwiej by było tworzyć zdania pojedyncze, ale u mnie tak się nie da. Prawie zawsze tworzę te bardziej rozbudowane ( no nie wiem dlaczego ) i później zastanawiam się, gdzie dać przecinek xD Kiedyś napisałam tak długie zdanie, że byłam w szoku. Pozwolę je sobie zacytować ( musiałam cofnąć się 8 rozdziałów wstecz, by je znaleźć xD ):
  ,,Bardzo trudno było mi uwierzyć w to, że było mu tak łatwo, kiedy ja teraz w głębi rozpaczałam, a moje serce z minuty na minutę rozpadało się na miliony malutkich kawałeczków, przypominających puzzle, których na chwilę obecną nie dawało się na powrót złożyć, a on mówił o tym tak spokojnie.’’
  Hehe. Gdybym chciała, to pewnie ułożyłabym dłuższe xD
  Z tą Betą to naprawdę fajny pomysł. Fajnie, że znajdują się osoby, które chcą betować opowiadania. Kiedyś jedna osoba mi to zaproponowała, ale doszłam do wniosku, że ( mam głównie na myśli błędy stylistyczne itp. ) jak ktoś mi tego nie wypomni, to się nie nauczę :/
  Poradnik jak zawsze wspaniały! :3
  Pozdrawiam cieplutko i ślę buziaki! :***
  Maggie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zdanie jesteś długiej, ale widziałam dłuższe. Sama piszę czasami zlepek słów, który potem okazuje się być piekielnie długi!
   Beta to dobra sprawa, jeśli sami nie mamy czasu na poprawki i korekty. A jak robimy to sami, to przynajmniej się uczymy, masz rację!
   Do następnego! Dziękuję za opinię! ;*

   Usuń
 3. ORTOGRAFIA, INTERPUNKCJA I STYL W NAPŁYWIE WENY TWÓRCZEJ ?
  Znak zapytania i spacja przed nim są doskonale zbędne.

  Jak zgodziłam się publikować tutaj poradnik, kontynuować idee Aveline to byłam pewna
  Przecinek przed to.

  tacy,a tu proszę...wciąż tu jestem
  Brak spacji po przecinku i wielokropku.

  was !
  nie będąc w tym mistrzem !
  podkreślone na czerwono !
  stylistyczne !
  BETY !
  Zbędna spacja.

  Jak widzicie dziś zajmiemy się przyziemnym tematem
  Przecinek przed dziś.

  polskiego- zasadami
  masła- bez sensu!
  Brakuje spacji. // Dywiz nie pełni funkcji myślnika, od tego są pauza i półpauza.

  że zamiast was przyciągać to was odrzuca?
  Przecinek przed to. // Pierwsze was jest zbędne.

  Oj wiele razy, prawda? A jak wiele razy czytacie blog, w tematyce
  Powtórzenie. // Przecinek po oj. // Ostatni przecinek jest zbędny.

  autorka prawdopodobnie nigdy nie przeczytała tego co napisała
  Przecinek przed co.

  " notkę z pierwszej ręki " ?
  Zbędne spacje. // Niepoprawny cudzysłów.

  moją pięta Achillesa
  Piętą.

  dwa sposoby na to jak poradzić sobie z problemem pisowni
  Przecinek przed jak.

  błędów, typu literówki
  A z drugiej strony zamiast napisać siedem zdań, złożonych z trzech wyrazów
  Ważną sprawą jest również oddzielanie od siebie, następujących po sobie części zdań
  podła jędza, itp.
  Postanowiłam, więc działać według waszych wskazówek
  Bez przecinka.

  a kiedy znajdziesz odrobinę wolnego czasu PRZECZYTAJ GO RAZ JESZCZE !
  Przecinek przed przeczytaj. // Zbędna spacja przed wykrzyknikiem.

  aby prace, które chcemy publikować dla naszych czytelników czytać nie dwa, nie trzy, a nawet cztery razy!
  Przecinek przed czytać.

  Na bloggerze to na tyle proste zadanie
  Brak wielkiej litery w nazwie własnej.

  Często też mylnie uważamy, że przed spójnikami i nie powinno się używać przecinków. Nic bardziej mylnego !
  Powtórzenie. // Zbędna spacja przed wykrzyknikiem.

  Jeżeli i jest tylko jedno w zdaniu, to racja, przecinek nie jest tam wymagany
  Jeśli i rozpoczyna wtrącenie lub dopowiedzenie, to owszem, jest wymagany.

  Eveline miała świetny plan, i współpracowników, i szefa, i rodzinę, i przyjaciół, a przede wszystkim chłopaka...
  Pierwszy przecinek jest zbędny.

  Ważne jest aby pamiętać o sensie przesłania!
  Przecinek przed aby.

  Na jedną kobietę wampir jest mnóstwo innych określeń.
  Kobietę-wampira.

  Nie wiesz kim jest beta?
  Przecinek przed kim.

  który chcielibyście rozwinąć w naszym poradniku śmiało piszcie!
  Przecinek lub myślnik przed śmiało.

  pomocne !Do
  Spacja powinna być postawiona po wykrzykniku, nie przed nim.

  Strasznie razi ta twoja wykrzyknikowa biegunka. Po co pakujesz je w niemal każde zdanie? To wygląda paskudnie. Trochę nie halo jest też, jak za uczenie poprawności innych bierze się osoba, która popełnia aż tyle błędów. Już kompletnie pominę fakt, że ta notka nie jest ani trochę pomocna. Jeśli już się bierzesz za jakiś temat, to zrób to porządnie, a tego nawet potraktowaniem po łebkach nazwać nie można.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma swoje zdanie.
   Radzę znaleźć sobie jakieś ciekawsze zajęcie, bo tylko marnujesz mój i swój czas.

   Usuń
  2. Czyli tak, jak myślałam, połowa poradnika nr 5 to puste słowa. No, chyba że akceptacja konstruktywnej krytyki dotyczy wszystkich oprócz ciebie. Smutne. :/

   Usuń